Schéma elektroinstalace by mělo být součástí dodávky díla, jak v panelovém bytě tak i domě. Pokud se tak nestane nic se neděje – vše se dá napravit :). U hlavního domovního rozvaděče je důležité označení jednotlivých jističů. Tak, aby bylo patrné co, který jistič chrání / vypne.
U nových instalací by se měl do rozvaděče / rozváděče instalovat proudový chránič tzv. fíčko. Nedílnou součástí by měl být i štítek o shodě a schéma zapojení. Po dokončení všech elektroprací, bych doporučoval provedení revize elektroinstalace. Tím budete mít jistotu kvalitně provedené práce. V tomto ohledu doporučuji, aby revizi prováděl jiný subjekt, než ten, který práce prováděl.
K čemu slouží proudový chránič?
Je to zařízení, které chrání nejen naše spotřebiče, ale i naše životy. V zásuvce máme jeden takový trčící kolíček (ochranný kolík) a ten slouží pro ochranu. Připojuje se na drát, který se jmenuji ochranný vodič. V případě, že proud prochází jinou cestou než má tak nám proudový chránič vypne.
Co dělat, když jsem schéma nedostal?
V tomto případě požádejte elektroinstalační firmu, která práci provedla. Nebo se obraťte na jiný subjekt, který Vám jej vyhotoví.
K čemu schéma zapojení potřebuji?
Když schéma nemáte, pak nemůže být provedená kontrola správnosti zapojení. Když jej máte, pak se dá provést kontrola dobrého zapojení. Kontrolu nechte na revizním technikovy, který ví nač se soustředit. Revizní technik ví, kde se mohou vyskytnout příležitosti pro zlepšení.
Elektřina funguje, když se na ní pracuje.